Borzęcin Duży – Kościół pw. Św. Wincentego Ferreriusza

Kod05-083
MiejscowośćBorzęcin Duży
Ulicaul. Warszawska 822
ObiektKościół pw. Św. Wincentego Ferreriusza
Powstanie zegara1912 mechaniczny, 2008 elektroniczny
Stan technicznysprawny
Liczba tarcz1
Data/AutorK.CZ.Z 83 r
Więcej informacji

Informacja o zegarze na stronie Parafii Wincentego Ferreriusza: http://www.swietywincenty.waw.pl/?p=2089
"W borzęcińskim kościele parafialnym, tuż nad głównym wejściem widać tarczę zegara, który od 5 lat odmierza szczęśliwie czas. Jednak jego historia rozpoczęła się znacznie wcześniej bo w roku 1912, kiedy to warszawski zegarmistrz – Józef Pazderski na wieży zachodniej zamontował cały mechanizm zegarowy. Mechanizm tego urządzenia poruszał za pomocą przekładni, wskazówki na widocznym z ulicy cyferblacie . Wprawiany był w ruch poprzez ręczne nakręcanie mechanizmu. Jednak jego wieloletnie użytkowanie i brak konserwacji, około 1974 roku – doprowadziło do uszkodzenia mechanizmu i jego całkowitego zablokowania.
W roku 2008 mieszkaniec wsi Wierzbin - Pan Sławomir Sumka wystąpił do proboszcza parafii ks. prałata Bogdana Wosławskiego z inicjatywą przeprowadzenia zbiórki funduszy na zakup nowego zegara z mechanizmem elektronicznym. Zbiórka prowadzona przez samego inicjatora zakupu zegara, trwała od początku lutego do końca maja 2008 roku. I dzięki wspaniałomyślności Naszych parafian, a także wsparciu kilku lokalnych firm, zbiórka zakończyła się sukcesem."

Informacja o zegarmistrzu - Józefie Pazderskim: „… Główną jednak specjalnością zakładu były zegary wieżowe, które jak się reklamował, wykonano w wielu miejscowościach: w Miedznej, Lubieniu, Korytnicy, Iwoniskach, Poświętnem, Garwolinie, Kałuszynie, Gońsku, Tykocinie, Rypinie, Częstochowie, Sochocinie, Markach, Kraśniku, Jedlińsku, Działoszynie, Hodeczu, Borzęcinie, Karczewie oraz w fabrykach: Borman i Ćwirko, Eberchard i Wolski, Bracia Polakiewicz…
Przedstawiciele pracowni współuczestniczyli w budowie zegara na wieży odbudowanego Zamku Królewskiego”.
(Wiesław Głębocki, Zegarmistrzowie warszawscy XIX wieku, PWN 1992, str. 101)

Dodaj komentarz

  • zone 7
  • zone 8
  • Zone 9
  • Zone 10
  • Zone 11