Borzęcin Duży – Kościół pw. Św. Wincentego Ferreriusza

Kod05-083
MiejscowośćBorzęcin Duży
Ulicaul. Warszawska 822
ObiektKościół pw. Św. Wincentego Ferreriusza
Powstanie zegara1912 mechaniczny, 2008 elektroniczny
Stan technicznysprawny
Liczba tarcz1
Data/AutorK.CZ.Z 83 r
Więcej informacji

Informacja o zegarze na stronie Parafii Wincentego Ferreriusza: http://www.swietywincenty.waw.pl/?p=2089
"W borzęcińskim kościele parafialnym, tuż nad głównym wejściem widać tarczę zegara, który od 5 lat odmierza szczęśliwie czas. Jednak jego historia rozpoczęła się znacznie wcześniej bo w roku 1912, kiedy to warszawski zegarmistrz – Józef Pazderski na wieży zachodniej zamontował cały mechanizm zegarowy. Mechanizm tego urządzenia poruszał za pomocą przekładni, wskazówki na widocznym z ulicy cyferblacie . Wprawiany był w ruch poprzez ręczne nakręcanie mechanizmu. Jednak jego wieloletnie użytkowanie i brak konserwacji, około 1974 roku – doprowadziło do uszkodzenia mechanizmu i jego całkowitego zablokowania.
W roku 2008 mieszkaniec wsi Wierzbin - Pan Sławomir Sumka wystąpił do proboszcza parafii ks. prałata Bogdana Wosławskiego z inicjatywą przeprowadzenia zbiórki funduszy na zakup nowego zegara z mechanizmem elektronicznym. Zbiórka prowadzona przez samego inicjatora zakupu zegara, trwała od początku lutego do końca maja 2008 roku. I dzięki wspaniałomyślności Naszych parafian, a także wsparciu kilku lokalnych firm, zbiórka zakończyła się sukcesem."

Informacja o zegarmistrzu - Józefie Pazderskim: „… Główną jednak specjalnością zakładu były zegary wieżowe, które jak się reklamował, wykonano w wielu miejscowościach: w Miedznej, Lubieniu, Korytnicy, Iwoniskach, Poświętnem, Garwolinie, Kałuszynie, Gońsku, Tykocinie, Rypinie, Częstochowie, Sochocinie, Markach, Kraśniku, Jedlińsku, Działoszynie, Hodeczu, Borzęcinie, Karczewie oraz w fabrykach: Borman i Ćwirko, Eberchard i Wolski, Bracia Polakiewicz…
Przedstawiciele pracowni współuczestniczyli w budowie zegara na wieży odbudowanego Zamku Królewskiego”.
(Wiesław Głębocki, Zegarmistrzowie warszawscy XIX wieku, PWN 1992, str. 101)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • zone 7
  • zone 8
  • Zone 9
  • Zone 10
  • Zone 11