Warszawa – gmach Biblioteki w Pałacu Kazimierzowskim

MiejscowośćWarszawa
ObiektPałac Kazimierzowski
Powstanie zegara1820
Data/AutorW.Głębocki
Więcej informacji

„Warszawa w 1826 roku posiadała zegary wieżowe: na Zamku i w szpitalu dzieciątka Jezus, na Mennicy i pałacu Saskim (zrobiony przez Gutheila, werkmajstra Mennicy, na wieży Marywilu, a potem Ratusza, na prawej wieży kościoła Św. Krzyża (założony w 1756 r.) i na kościele Najświętszej Marii na Nowym Mieście oraz na pałacu Kazimierzowskim. O zegarze na pałacu Kazimierzowskim wykonanym przez Antoniego Gugenmusa Sobieszczański pełen zachwytu pisał: „…wytworny oraz dokładny zegar w głównym gmachu Gimnazjum Gubernianego warszawskiego roku 1820 kosztem 36 000 złp zdziałany, którego drugi cyferblat i cala ozdobna maszyneria mieści się w Sali czytelni Biblioteki Głównej Okręgu Naukowego Warszawskiego”. Mechanizm jego zamykały szklane ściany chroniące od kurzu, a jednocześnie dające możliwości widzenia całej konstrukcji(Wiesław Głębocki, Zegarmistrzowie warszawscy XIX wieku, PWN 1992, str. 12-14)

„(Gugenmus Antoni)… Specjalizował się w produkcji zegarów wieżowych. Jego dziełem był zegar wieżowy na Pałacu Kazimierzowskim, wykonany za 36 000 złp, sygnowany całym zdaniem na jednej z mosiężnych belek: „Zrobiony w Warszawie prze Antoniego Gugenmusa, Polaka w r. 1820” (Wiesław Głębocki, Zegarmistrzowie warszawscy XIX wieku, PWN 1992, str. 74)

„(Pahl Jan)… Przez kilkanaście lat był opiekunem zegara na gmachu biblioteki w Pałacu Kazimierzowskim,  który uruchomił po naprawie 25 VI 1873 r.” (Wiesław Głębocki, Zegarmistrzowie warszawscy XIX wieku, PWN 1992, str. 100)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • zone 7
  • zone 8
  • Zone 9
  • Zone 10
  • Zone 11