Warszawa – gmach Biblioteki w Pałacu Kazimierzowskim

MiejscowośćWarszawa
ObiektPałac Kazimierzowski
Powstanie zegara1820
Data/AutorW.Głębocki
Więcej informacji

„Warszawa w 1826 roku posiadała zegary wieżowe: na Zamku i w szpitalu dzieciątka Jezus, na Mennicy i pałacu Saskim (zrobiony przez Gutheila, werkmajstra Mennicy, na wieży Marywilu, a potem Ratusza, na prawej wieży kościoła Św. Krzyża (założony w 1756 r.) i na kościele Najświętszej Marii na Nowym Mieście oraz na pałacu Kazimierzowskim. O zegarze na pałacu Kazimierzowskim wykonanym przez Antoniego Gugenmusa Sobieszczański pełen zachwytu pisał: „…wytworny oraz dokładny zegar w głównym gmachu Gimnazjum Gubernianego warszawskiego roku 1820 kosztem 36 000 złp zdziałany, którego drugi cyferblat i cala ozdobna maszyneria mieści się w Sali czytelni Biblioteki Głównej Okręgu Naukowego Warszawskiego”. Mechanizm jego zamykały szklane ściany chroniące od kurzu, a jednocześnie dające możliwości widzenia całej konstrukcji(Wiesław Głębocki, Zegarmistrzowie warszawscy XIX wieku, PWN 1992, str. 12-14)

„(Gugenmus Antoni)… Specjalizował się w produkcji zegarów wieżowych. Jego dziełem był zegar wieżowy na Pałacu Kazimierzowskim, wykonany za 36 000 złp, sygnowany całym zdaniem na jednej z mosiężnych belek: „Zrobiony w Warszawie prze Antoniego Gugenmusa, Polaka w r. 1820” (Wiesław Głębocki, Zegarmistrzowie warszawscy XIX wieku, PWN 1992, str. 74)

„(Pahl Jan)… Przez kilkanaście lat był opiekunem zegara na gmachu biblioteki w Pałacu Kazimierzowskim,  który uruchomił po naprawie 25 VI 1873 r.” (Wiesław Głębocki, Zegarmistrzowie warszawscy XIX wieku, PWN 1992, str. 100)

Dodaj komentarz

  • zone 7
  • zone 8
  • Zone 9
  • Zone 10
  • Zone 11